Podrška Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (MRZSBP) u pilotiranju inovativnih rešenja u oblasti zapošljavanja
Glavni cilj projekta je jačanje uloge lokalnih samouprava u izradi inovativnih rešenja u oblasti lokalne politike zapošljavanja zasnovanih na podacima i u skladu sa potrebama lokalnog tržišta rada kroz razvijanje saradnje i partnerstva sa različitim akterima na lokalnom nivou. Ključna projektna intervencija jeste uspostavljanje grant šeme za dodelu bespovratnih sredstava kojom će upravljati Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Očekivani rezultati projekta:
Uspešno dizajnirana i sprovedena grant šema za dodelu bespovratnih sredstava ka jedinicama lokalnih samouprava u cilju kreiranja inovativnih rešenja u oblasti zapošljavanja na lokalnom nivou
Kapaciteti Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja za izradu i sprovođenje javnih politika i zakona na osnovu činjenica/analiza su dodatno osnaženi
Uspešno je pružena tehnička podrška DIMAK-PME Projektu u izradi, pilotiranju, praćenju efekata novih usluga koje su kreirane a naučene lekcije u tom procesu su prepoznate i podeljene sa svim važnim akterima
PPF8 instrument za pripremu projekata
Cilj ovog ugovora je da se pomogne srpskoj administraciji u pripremi infrastrukturnih projekata u oblasti transporta i zaštite životne sredine,kao i da ove projekte dovede do takvog stepena pripremljenosti koji će omogućiti efikasno korišćenje i upotrebu EU pretpristupnih sredstava.
Ugovor treba da obezbedi pomoć u:
Pripremi tehničke dokumentacije za minimum dva infrastrukturna projekta u sektoru transporta i zaštite životne sredine koji će biti finansirani iz IPA 2014-2020 programa, u skladu sa srpskim zakonodavstvom i standardima i pravilima Evropske unije;
Jačanju kapaciteta za pripremu i implementaciju infrastrukturnih projekata u sektoru transporta i zaštite životne sredine, kao glavnih zainteresovanih strana, kroz implementaciju programa namenjenog jačanju kapaciteta.
Tehnička pomoć za pripremu investicionih projekata (PPF6)
Cilj ovog ugovora je da ojača tehničke i administrativne kapacitete srpske administracije u vezi sa procesom evropskih integracija i pojača efektivnost upravljanja i korišćenja (apsorpcije) pretpristupnih fondova EU, sa posebnim naglaskom na razvoj i pripremu infrastrukturnih projekata iz oblasti energetike i ekologije (energetskih i ekoloških infrastrukturnih projekata).
Očekivani rezultati su sledeći:
Podrška Korisnicima da izaberu infrastrukturne projekte sa Jedinstvenom listom prioritetnih infrastrukturnih projekata koji će biti podržani ovim ugovorom i to pripremom potrebne projektne dokumentacije.
Priprema tehničke dokumentacije (npr.Prethodna studija opravdanosti i/ili Studije opravdanosti i analize korisnosti i troškova, studije procene uticaja na životnu sredinu, tehnički dizajn – Glavni projekat i/ili Generalni projekat) i tenderskog dosijea (tenderske dokumentacija) (ako je potrebno i izvodljivo) za finansijski održive infrastrukturne projekte iz sektora eneretike i zaštite životne sredine, predviđene za finansiranje iz sredstava IPA 2014 – 2020 EU pretpristupne pomoći.
Tehnička pomoć za upravljanje pretpristupnom pomoći
Cilj Projekta je odgovorno finansijsko upravljanje i korišćenje EU pretpristupnih fondova u okviru tekuće i nove finansijske perspektive i jačanje kapaciteta Nacionalnog Fonda i operativnih struktura po modelu decentralizovanog upravljanja.
1. Rezultat: Dovesti Nacionalni Fond, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU (CFCU) i druge relevantne institucije uključene u programiranje i implementaciju EU pretpristupne pomoći na viši nivo upravljanja u okviru decentralizovanog sistema upravljanja i uskladiti ih sa zahtevima buduće finansijske perspektive EU.
2. Rezultat: Unapređeni institucionalni kapacitet za upravljanje IPA Komponentom 5 u Nacionalnim fondu i IPARD operativnoj strukturi, a u skladu sa EU finansijskom perspektivom za period 2014 – 2020.
Project Preparation Facility (PPF5)
Project Preparation Facility(PPF5) obezbeđuje tehničku podršku Kancelariji za evropske integracije (SEIO), koja ima ulogu tehničkog sekretarijata za Nacionalnog IPA kordinatora (NIPAK), u pripremi strateškog i političkog okvira za pretpristupnu pomoć, kao i u izradi programskih dokumenata za IPA 1 i IPA 2, obezbeđujući pravilnu obučenost državne administracije koja se bavi IPA i razvijanje njene svesti o potencijalnom razvoju i izmenama pretpristupnog instrumenta. Projekat obezbeđuje administraciji efikasnu tehničku pomoć za zahtevane programe, kao i za pripremu projekata/programa koji će se sprovesti preko EU pretpristupnih fondova.
PPF5 direktno podržava tehnički sekretarijat Nacionalnog IPA Koordinatora (NIPAK), resorna ministarstva i druge ključne zainteresovane strane u pripremi programskih dokumenata i projekata koji će se finansirati preko instrumenta pretpristupne pomoći (IPA).
Ciljevi projekta:
Da podrži izradu strateškog i političkog okvira za pretpristupnu pomoć
Da podrži izradu projekata sa kompletnom projektnom dokumentacijom, usklađenom sa EU procedurama za programiranje i pravilima javnih nabavki.